Cevaplar Kitabı...

Bir arkadaş ortamında çok eğlenceli bir Cumartesi akşamı geçirmekteydik. Sohbet öylesine eğlenceli bir hal aldı ki, sıra Tabu oynamaya gelmişti. Tahmin edileceği gibi, o dakika itibariyle ortam kahkahadan geçilmiyordu. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız bir anda elimize geçen bir kitap ortamı birden esrarengiz bir hale soktu.

Siyah, kalınca ve üzerinde “Cevaplar Kitabı” yazan bu kitap sanki canlıydı. Sizi ve ortamdaki herkesi kendinizden öte tanıyordu sanki…

Bilmem hiç fal baktırdınız mı? Hani fal bakan kişi sizi hiç tanımıyor olsa da hakkınızda her şeyi biliyor gibi gelir ya insana… Hani şaşkınlıktan dona kalırsınız. Bu kitapta, ele geçince inanın, aynen dona kalıyor insan şaşkınlıktan.

Kitabın sahibi olan arkadaşımız, önce sol elimizi kitabın üzerine koymamızı istedi. Bu işlemden sonra, ister içinizden isterseniz ortamdaki herkesin duyabileceği şekilde, yorum gerektiren bir soru sormamızı istedi. Soru da sorulduktan sonra, bu kez diğer elinizle kitabın herhangi bir sayfasını açıp, sorunuza aradığınız cevabı bulabildiğinizi söyledi. İşlemi aynen yerine getirdik. Ve alınan cevaplar bizi kısaca şok etti.

Belki bu kitapla benden çok önce tanışanlarınız vardır. Kitap 2000’li yılların başında piyasaya çıkmış. Remzi Kitapevi’nin "Cevaplar Kitabı" adıyla Türkçesini bastığı, Carol BOLT adlı, kanımca ticari zekâsı süper bir Amerikalının yazdığı fal gibi bir kitap. Yazılmış bir kitap değil de, icat edilmiş bir gereç sanki.

Kitap yedi yüz dört sayfa içeriyor. Sayfalarının her birinde, kısa kısa cevaplar yer alıyor. "evet", "belki", "fazla vakit geçmeden yap", "bundan emin olabilirsin", "biraz daha bekle", "aslında bunu umursamıyorsun", "hayır", “babana sor”, “endişelenme” gibisinden, her duruma uygun yorumlar bunlar.

Herhangi bir konuda kafası soru işaretleriyle dolu kararsız birisi, kitabı eline alıp, bir soruya odaklanarak, sorusunu sorduktan sonra, öylesine bir sayfayı açarak sorusuna cevabını alsın diye amaçlanmış. Hani bazen uyku tutmaz, bir an gelir konuşacak birini ararsınız, gecenin kör saati olduğundan kimseyi arayamazsınız ya…  Hah, tam da o zamanlar için bu kitabın el altında bulunması oldukça uygundur.

Özel hayatınızın dönüm noktalarında rol oynayan cevapları verebilecek, sıkıştırılmış psikolog kıvamımdaki bu kitaba daha önce sorulmuş ve sorulması muhtemel sorulara birkaç örnek vererek kitabı size daha iyi anlatabileceğimi düşünüyorum. “Cevaplar Kitabı”na sormak üzere sizin için hazırladığım sorulardan ve muhtemel gelecek cevaplardan bazıları;

1) Soru: "Kitap, ben bu adamla evleneyim mi?"
Kitap: "Babana Sor."

2)  Soru: "Kitap, internetten başvurduğum ve Acun’un sunduğu “Var mısın? Yok musun?” programına katılabilecek miyim? Ve bu programda para kazanabilecek miyim?”
Kitap: "Neden olamayacağını sıralayan bir liste yap"

3)  Soru: “Kitap, o vitrinde gördüğüm çizmeler (gerçi benim evdeki diğer çizmeme çok benziyor ama) sence almalı mıyım?”
Kitap: “Bu boşuna para harcamak olur.”

4)  Soru: “Ama ben çıkıp biraz dolaşmak ve kendim için bir şeyler almak istiyorsam ne olacak?”
Kitap: “Uygun zamanı kolla."

5)  Kitap: “Sen bana bir şeyler mi anlatmaya çalışıyorsun? Sorularımla seni sıkmıyorum değil mi?”
Kitap: “Şansını fazla zorlama.”

Sonuç olarak kitap kalabalık ortamların eğlencesidir.  Şiddetle tavsiye ediyorum. Bulun, alın, sorun ve uygulayın… Yani isterseniz.

Meraklısına Not: Birde bu kitabın devamı ve yine aynı yazarın “Aşk ile İlgili Cevaplar Kitabı” adlı bir kitabı da var.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !