Yaprak Sarma Unutulur Mu?

Biraz ağzınızı sulandırayım dedim…

Mutlaka bilirsiniz, Âlem FM’de sabahları “Nihat’la Curcuna” programını... Akşam saatlerinde de “Nihat’la Sivrisinek” diye bir program yapıyor. Sürekli dinlediğim programcılardan en birincisi diyebilirim.  Özellikle akşam saatlerinde, Nihat’ın programında, genellikle; nereye nasıl gidilir, nerde ne yenir, ne nasıl yapılsa daha lezzetli olur gibi konular açılıyor. İki programda drive time’da olduğu için trafiktekilerin vay haline… O trafikte o yemekler nasıl bulunur bilmem. Ama insanın canı mutlaka bir şeyler çekiyor.

NTV radyoda da geçen gün konu Türk mutfağıydı. Çok iyi bildiğimiz bir konu gibi geliyor. Ama bilmediğimiz o kadar çok şey varmış ki… Mesela; Türk mutfağında 270 çeşit patlıcanla yapılan yemek varmış bir zamanlar… Ama günümüze bunun yalnızca 70’i tarif olarak kalmış. Yani yaklaşık 200 çeşit patlıcanla yapılan yemek tarifi unutulmuş gitmiş. Bunun nedeni; çalışan bayanların sayılarının artması olarak öngörülüyor.

Teknoloji çağındayız. Çalışan bayanların oranı gün geçtikçe artıyor. Yani bu durumda aklıma şu soru geliyor. Acaba yaprak sarma da gün gelir unutulur mu?

Eskiden, mısırlılar çoğunlukla hiyerogliflerle ne yaptıklarını gelecek nesillerine resmederlermiş ya… Ben de kayıtlara geçmesi açısından notlar halinde anlatmak istedim meşhur yaprak sarmayı… Unutulur falan korktum açıkçası… Düşünsenize bir; bundan yıllar sonra bir grup bilim adamı bir araya gelmiş yaprak sarma ne ola ki diye araştırma yapıyor. Kayıtlara geçmesi ve bu bir grup bilim adamına ışık tutması açısından bazı kısa notlar geçeyim dedim.

Kullanılan yaprak asma yaprağıdır.

Çok uzun zaman alan ama çok lezzetli olan bir yemek ve bir anda bitiveren bir yemek çeşididir.

Etlisinin ufağı, zeytinyağlısının yüzük parmağı tanımına gireni makbuldür.

Böyle sıkı sıkı sarılmış, dağılmadan pişirilebilmiş, taze taze, zeytinyağlısı ya da yoğurtlu olmak suretiyle kıymalısı pek güzel olan dolma çeşidi.

Egede zeytinyağlısı, doğuda etlisi yapılan nefis yaprak dolması. Zeytinyağlısı etsiz olduğu için soğuk ve ekşili yenmesi tavsiye edilirken, etlisi sıcak ve yoğurtlu olarak alınmalıdır. Zevkler ve renkler tartışılmaz.

Avrupa’daki Yunan restoranlarında “dolmades” diye tanımlandığı söylenir.

Size bir sır; annemin memleketi Beypazarı’nda etli yaprak sarma harcının içine dereotu da eklerseniz tadından yenmez. Dereotlu yaprak sarması meşhurdur. Beypazarı’na giderseniz ısrarla isteyiniz.

Sonuç olarak, Türk mutfağında tarifi unutulup giden yemeklerin arasında günün birinde yaprak sarmanın da eklenmesini hiç istemem. Teknoloji ilerledikçe bazı şeylerin unutulması madem olası gibi gözüküyor o zaman bizde teknoloji aracılığıyla unutulmasını istemediklerimizi yaşatırız.

Diyeceğim o ki; son günlerde yaygın teknoloji hastalıklarından facebook’ta, insanlar birbirlerine kahve, rakı, bira, midye dolma vb. gibi sanal gönderiler yapıyor. Hatta kurulan sanal rakı sofralarına dansöz bile gönderiliyor. Geçen gün bi baktım bizim yaprak sarmada sanal ortamda, sanal masalarda, sanal şekilde afiyetle yeniyor. E afiyet olsun…

Bu arada bu facebook harika bir şey. Tavsiyem odur ki kendinizi kaydedin. İnsan senelerdir görmediği birçok arkadaşını burada bir tıkla bulabiliyor. Teknoloji bazen, bazı anıları yeniden anımsatabiliyormuş…

Not: Bildiğim bir şey var ki, bu yazı okunduktan sonra evlerde yaprak sarma pişecek… Kokusunu duyar gibiyim…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !